Jak radzić sobie z bólem pleców spowodowanym skoliozą: Poradnik dla pacjentów i opiekunówSkolioza to stan, w którym kręgosłup rozwija się nieprawidłowo. Chociaż zazwyczaj dotyka tylko jednej strony ciała, może powodować ból górnej części pleców, ból bioder i inne objawy promieniowania (centralny układ nerwowy). Nasilenie choroby różni się w zależności od pacjenta, podobnie jak opieka wymagana do jej opanowania. Pacjenci ze skoliozą zazwyczaj doświadczają bólu pleców w wyniku krzywizny kręgosłupa. Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano skoliozę, bez wątpienia zdajesz sobie sprawę, że może to być trudne schorzenie. Istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie ze skoliozą i jej wpływem na samopoczucie dziecka. W tym wpisie na blogu podzielimy się wskazówkami, jak radzić sobie z bólem pleców spowodowanym skoliozą: Przewodnik dla pacjentów i opiekunów

Czym jest skolioza?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która może powodować sztywność i ból. Stan ten jest często dziedziczny, ale może również wynikać z podstawowych warunków zdrowotnych lub urazów, takich jak złamanie kręgosłupa. Najczęstszy rodzaj skoliozy, piersiowa (T), rozwija się w połowie pleców między łopatkami. Stan ten jest bardziej rzadki, dotykając około 1 na 2,000 osób. Przewlekła skolioza jest stanem, który powoduje, że kręgosłup pacjenta jest krzywy. Krzywa może być łagodna lub ciężka i jest najczęściej spotykana u osób starszych. Osteoporoza, choroba, która osłabia kości, może powodować skoliozę.

Ból pleców spowodowany skoliozą: Wskazówki, jak sobie z nim radzić

Ból związany ze skoliozą często zaczyna się w dolnej części pleców, promieniując do połowy pleców i górnej części pleców. Pacjenci ze skoliozą mogą również doświadczać skurczów mięśni i drętwienia, a także zawrotów głowy lub nudności. Objawy te mogą być szczególnie uciążliwe, jeśli dziecko przez cały dzień przebywa w pozycji siedzącej, co często zdarza się u pacjentów ze skoliozą. Kluczem do zarządzania bólem pleców spowodowanym skoliozą jest przestrzeganie codziennej rutyny, która jest tak wygodna i aktywna, jak to tylko możliwe. Ponadto, należy zapobiegać przyjmowaniu przez dziecko pozycji siedzącej w ciągu dnia, ponieważ to tylko pogorszy jego stan. Aby złagodzić ból pleców spowodowany skoliozą, dziecko może znaleźć ulgę biorąc gorący prysznic lub kąpiel, rozciągając się, oblewając kręgosłup i grupy mięśni oraz leżąc na dotkniętym boku. Dziecko może również skorzystać z przyjmowania leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub inne nie narkotyczne leki przeciwzapalne.

Weź aktywny udział w zarządzaniu opieką nad dzieckiem

Przez dziesięciolecia pacjentom ze skoliozą doradzano, aby szukali leczenia tylko u lekarzy specjalizujących się w tym schorzeniu. To podejście może być przestarzałe; obecnie powszechne jest leczenie dzieci ze skoliozą przez ogólnych pediatrów. W rzeczywistości Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby wszyscy pediatrzy, niezależnie od ich wykształcenia medycznego, byli w stanie zarządzać złożonymi przypadkami, w tym skoliozą. Aby zapewnić swojemu dziecku najlepszą możliwą opiekę, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Zapytaj lekarza swojego dziecka o możliwości leczenia. Omów obawy, nawyki i preferencje swojego dziecka. Pytaj o najlepszy sposób radzenia sobie z jego bólem.
  • Nawiązać poczucie partnerstwa z lekarzem dziecka. Omówić codzienne czynności i harmonogram dziecka, w tym jego rutynę na dobranoc i postawę, gdy jest w domu.
  • Stwórz otwartą linię komunikacji z lekarzem dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma konkretne pytanie lub obawy, pamiętaj, aby omówić je z lekarzem.
  • Bądź na bieżąco z nowymi badaniami i sposobami leczenia.
  • Uczestnicz w opiece nad dzieckiem. Jeśli Twoje dziecko jest pod opieką szpitala lub kliniki, pamiętaj, aby zadawać pytania. Jeśli wymagane jest leczenie, takie jak operacja lub terapia fizyczna, pamiętaj, aby zapytać, co zostanie zrobione i jak wpłynie to na jego codzienne życie.

Porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka o możliwościach leczenia

Ponieważ przyczyna skoliozy jest często nieznana, w większości przypadków nie jest możliwe jej wykluczenie lub leczenie. Istnieje jednak wiele środków zapobiegawczych, które mogą pomóc złagodzić ból pleców spowodowany skoliozą. Ogólnie rzecz biorąc, obejmują one pozostawanie aktywnym przez cały dzień i usztywnianie kręgosłupa, gdy istnieje ryzyko, że przejdzie on w nieprawidłową pozycję. Jeśli Twoje dziecko ma skoliozę, ważne jest, aby porozmawiać z jego lekarzem o możliwościach leczenia.